Popis projektu

Itinerář


Ushuaia » kanál Beagle » Drakeův průliv » Antarktida » mys Horn » Ushuaia » Buenos Aires

1. den: odpoledne odlet z Prahy do Buenos Aires.

2. den: ráno přílet do Buenos Aires, přestup a následně přelet až na konec světa… do města Ushuaia. Právě odtud z jižního cípu Ohňové země vyplouvá nejvíce expedic na Antarktidu. Odpoledne odpočinek, fakultativně možnost návštěvy některého z muzeí, např. bývalé věznice, námořnictva nebo původních indiánských kultur.

3. den: individuální volno, odpoledne nalodění v Ushuaia a plavba po kanálu Beagle mezi zasněženými vrcholky hor, při které lze zblízka pozorovat kolonie tučňáků magellanských, albatrosy, rybáky, kormorány, lvouny a také jeden z nejjižnějších majáků světa – Les Eclaireus.

4-5. den: během následujících dvou dnů plavba přes Drakeův průliv, kdy můžete prožít některé ze stejných zážitků, s nimiž se setkávali velcí polární badatelé, kteří tyto regiony poprvé zmapovali: chladný slaný vítr, burácející moře, možná dokonce i vodní tříšť chrlící velryby. Po přechodu antarktické konvergence – přirozené hranice Antarktidy, která vzniká v místech, kde se střetávají severně proudící studené vody s teplejšími sub-antarktickými moři – jste v zóně, která překypuje živinami z hlubokých vod. Zde se nejen že mění mořský život, ale také ptáků. Pozorovat lze až čtyři druhy albatrosů (stěhovavý, šedohlavý, černobrvý, světlohřbetý), čtyři druhy buřňáků (jižní, černobílý, modravý, antarktický) nebo také buřňáčky Wilsonovy. 

6-9. den: poplujeme k hornatým a sněhem pokrytým břehům Antarktidy, mezi plovoucími ledovcovými krami. Nejprve proplujeme kolem zasněžených ostrovů Melchior kanálem Schollaert a následně mezi ostrovy Brabant a Anvers.

Tato plavba vás zavede do úžasné krajiny v jednom z nejdrsnějších prostředí na Zemi. Velkým lákadlem Antarktidy jsou tučňáci. Během naší plavby jich lze pozorovat až celkem 7 druhů. Dále navštívíme např. tato místa:

Danco Island – největší atrakcí ostrova jsou kolonie hnízdících tučňáků oslích a také tuleňů Weddellových a krabožravých, které se vyskytují poblíž.

Neko Harbour – impozantní krajina obřích ledovců a nekonečných zasněžených plání. Neko Harbour nabízí příležitosti pro plavbu zodiakem a přistání na místech, které nabízí výhledy na nejbližší okolní horské vrcholy.

Paradise Bay – v těchto rozlehlých, ledem pokrytých vodách, je velká šance, že při plavbě na zodiaku spatříte velryby keporkaky a plejtváky malé.

Pléneau & Petermann Islands – pokud to led dovolí, můžete se plavit kanálem Lemaire a při tom hledat tučňáky kroužkový a kormorány modrooký. Také zde je celkem pravděpodobné, že se setkáte s keporkaky a plejtváky, stejně jako s tuleni leopardími.

Port Lockroy – při plavbě po kanálu Neumayer můžete navštívit na ostrově Goudier bývalou britskou výzkumnou stanici, nyní muzeum a pošta. Kolem Jougla Pointu, kde hnízdí tučňáci oslí a kormoráni modrooký, lze použít při procházce za vhodných podmínek i sněžnice. Jsou zde také skvělé možnosti pro plavbu na kajaku a kempování (obě fakultativně za příplatek).

Wilhelmina Bay & Guvernøren – skvělé místo k pozorování keporkaků. Můžete se také vydat na plavbu zodiakem ke strašidelnému vraku velrybářské lodi Guvernøren, která se zde vznítila v roce 1915. Kolem ostrovů Melchior, uprostřed zamrzlé krajiny obklopené ledovci, se můžete setkat s ještě větším množstvím velryb nebo s tuleni leopardími a krabožravými.

10-11. den: plavba zpět Drakeovým průlivem, na jehož konci nás čeká mys Horn. Během plavby lze navštívit odborné přednášky (např. o přírodě, historii objevování Antarktidy nebo vědeckých polárních programech. Opět možnost pozorování hejn albatrosů, buřňáků nebo jiných vzácných druhů. Na lodi je k dispozici knihovna s publikacemi o fauně Antarktidy a také podrobné mapy.  

12. den: ráno návrat do Ushuaia, po snídani vylodění a následně transfer na letiště. Odlet do hlavního města Argentiny – Buenos Aires, transfer do hotelu v centru města. Dle času příletu odpoledne ještě možnost prohlídky a focení města (např. náměstí Plaza de Mayo s vládní budovou Casa Rosada a metropolitní katedrálou, 140 metrů široká Avenida 9 de Julio s Obeliskem, Colón – nejslavnější budova opery Jižní Ameriky, La Boca – pestrobarevná čtvrť umělců, dříve imigrantů, a nebo také exkluzivní čtvrť La Recoleta se známým hřbitovem). Večer fakultativně představení tanga s večeří.   

13. den: ráno individuální volno v Buenos Aires, poté transfer na letiště a odpoledne odlet do Evropy.

14. den: přílet do Prahy

Poznámka: Trasa expedice je pouze orientační. Program se může lišit v závislosti na místních podmínkách: počasí, výskytu ledu a fauny. Vedoucí expedice na palubě určí konečnou trasu.

Počasí bývá v oblasti Antarktického poloostrova během antarktického léta (od listopadu do března) překvapivě mírné a příjemné. Teploty se pohybují kolem 0°C, ale mohou vystoupat až k 15°C. V tuto dobu zde bývá slunečno a prší zřídka, i když výjimkou nejsou sněhové přeháňky a silný vítr, který zvedá vlny. Většinu léta panují dlouhé dny, kdy v noci nenastává úplná tma. Koncem února se již dny krátí.

 Loď m/v Hondius je téměř nová, byla vyrobena v roce 2019. Třída: Polar Class 6 (ekv. 1A-Super).

Délka lodi: 107,6 m / šířka: 17,6 m / ponor: 5,3 m / celkový pohon: 4200 kW / rychlost: 15 uzlů.

Kapacita: 170 lůžek/ 80 kabin, personál a posádka: 72. Odpovídá službami a vybavením hotelům kat. 4*.

V každé kajutě je sprcha a WC, TV, sofa, stůl a židle, skříň, vysoušeč na vlasy, telefon a Wi-Fi (za poplatek).